Tipy a rady, jak vybrat televizi

Počítače, mobily

Přidal StanikR, dne 20. 07. 2018,  0x


Vývoj ve světě elektroniky jde neuvěřitelně rychle kupředu. Televize, která byla považována za top výrobek před pár lety, je dnes absolutně out. Při výběru nové televize je proto ideální sledovat nejen základní parametry, ale i tak trochu myslet napřed.

Při výběru nové televize si nejprve promyslete, co vlastně potřebujete, a jaká kritéria jsou pro vás důležité. Sledujete běžné televizní programy nebo dáváte přednost filmům v nejvyšší kvalitě? Možná se to nezdá, ale právě tato informace je zásadní při volbě velikosti televize, jejím rozlišení apod.  

Pozor si dávejte na unáhlená rozhodnutí při koupi televize. Možná vás v obchodě zaujme jedna konkrétní televize s velice pěkným obrazem na první pohled. Tyto televize jsou však vždy upraveny tak, aby se předvedly v co nejlepším světle. Nelze odhadnout, jak na nich bude vypadat reálně televizní vysílání. Na co byste se tedy měli soustředit? 

TV vysílání versus filmy v top kvalitě

Než se začnete zajímat o technické parametry, zamyslete se nad tím, co v televizi sledujete. V případě, že sledujete čistě televizní vysílání, nemá smysl kupovat obří televizi. Zcela zbytečně byste utratili desítky tisíc za televizi, jejíž funkce nevyužijete. Většina televizních kanálů má nízké rozlišení, a proto by výsledný obraz na příliš velké obrazovce nevypadal dobře. Naopak by byl rozkostičkovaný. Mnohem lepší volbou je televize s menší uhlopříčkou, na níž bude mít televizní vysílání lepší obraz.

Pokud však televizi používáte pro pouštění filmů ve vysoké kvalitě, větší obrazovku si zcela jistě užijete. To platí i pro hráče her na novějších konzolí. Při sledování filmu na velké OLED televizi s úhlopříčkou 65 palců je nesrovnatelný zážitek. 

První pravidlo, jak vybrat televizi, tedy zní: Čím méně sledujete televizní vysílání, tím větší a dražší televizi si pořiďte. 

Velikost a rozlišení televize

Roli také hraje i velikost pokoje, do kterého plánujete televizi umístit. Do menšího obývacího pokoje se obří televize rozhodně nehodí. Z jejího sledování by vás tak akorát rozbolela hlava. Na televizi se je nutné koukat z vhodné vzdálenosti. Nejprve si tedy přeměřte obývací pokoj, vzdálenost televize od sedačky a na základě toho určete správnou velikost obrazovky.

Velikost úhlopříčky  Doporučená vzdálenost pro standardní vysílání Doporučená vzdálenost pro 4K obsah
32“/ 81 cm 1,3 – 1,8 m 0,7 – 0,8 m
40“/ 101 cm 1,4 – 1,9 m 1 – 1,2 m
49“/ 125 cm 1,6 – 2,1 m 1,4 – 1,6 m
55“/ 140 cm 2,0 – 2,4 m 1,8 – 2 m
65“/ 165 cm 2,5 – 3 m 2,2 – 2,4 m
75“/ 190 cm 3 – 3,5 m 2,4 – 2,6 m
Vliv má také rozlišení vysílání, které ovlivňuje kvalitu obrazu i pozorovací vzdálenost. Dnes je běžné následující rozlišení: 
  • HD ready (1366x768) - kdysi běžné, dnes nestačí pouze pro televizní vysílání 
  • Full HD (1920x1080) - nejčastěji používané rozlišení
  • Ultra HD (3840x2160) - je také označováno jako 4K a brzy nahradí Full HD

Druhé pravidlo zní: Optimální sledovací vzdálenost je cca 2,5 násobek úhlopříčky. 

Rychlost odezvy

Nebo také frekvence zpracování obrazu je znát na plynulosti a ostrosti. Čím je rychlost odezvy vyšší, tím více se můžete těšit na plynulý a ostrý obraz. Aktuálně se nejvíce prodávají televize s frekvencí 50 a 100 Hz. Frekvence zpracování obrazu je například důležitá při sledování sportovních přenosů.

Třetí pravidlo zní: Chcete-li si oblíbený sportovní zápas užít naplno, pořiďte si televizi s odezvou nejméně 100 Hz. 

Obyčejná versus chytrá TV

Chytré neboli smart věci pronikají do všech oblastí lidského života. Výjimkou nejsou ani televize. Smart televize mají řadu funkcí, z nich hlavní je možnost připojení na internet. Stejně jako na svém chytrém mobilním telefonu můžete používat různé aplikace, připojovat se na oblíbené sociální sítě, sledovat videa na youtube či online seriály přes HBO, Stream, Netflix a mnoho dalších.

Čtvrté pravidlo zní: Chcete-li být neustále online, kupte si smart televizi. 

Další parametry

Zajímat byste se měli také o možnosti připojení. Moderní televizi snadno propojíte s mobilním telefonem, kamerou, přehrávači, herními konzolemi apod. Důležité je mít ty správné vstupy a výstupy. Nejvíce používané jsou HDMI a USB, který by měla mít TV několik.

K základní výbavě moderní televize patří digitální tuner, díky kterému můžete sledovat televizní vysílání. Rozlišujeme je podle příjmu signálu na DVB-T2, DVB-T, DVB-S2 a DVB-C. První uvedený nabízí efektivnější kódování, větší datový tok i kvalitnější obraz. 

Zapomínat bychom neměli také na technologii obrazu, který se neustále vyvíjí. LCD televize s CCFL podsvícením nahradily LCD LED. Jsou tenčí, spotřebují méně energie a mají kvalitnější obraz. Dnes se ke slovu dostávají OLED televize, které se vyznačují obrazem s absolutní černou barvou a větším kontrastem. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.