Postup, jak změnit heslo na wi-fi

Počítače, mobily

Přidal StanikR, dne 23. 07. 2018,  0x


Používání wi-fi modemu jako bezdrátového připojení k internetu je už běžná věc. Každé zařízení má zpravidla předem nastavené přístupové údaje včetně uživatelského jména a hesla. V tomto případě na dodavateli modemu nezáleží. Pro bezpečné surfování by mělo užívání modemu začít změnou hesla na wi-fi.

Bohužel ne každý uživatel se touto radou řídí. Mnozí uživatelé přednastavené heslo považují za dostatečně bezpečné nebo změnu hesla na wi-fi nepovažují vůbec za důležitou. Pravdu mají, dokud jejich soukromí nenaruší hacker. A šikovný hacker může špatně zabezpečenou síť napadnout raz dva.

Změna hesla na wi-fi aneb chraňte své soukromí

Nemusíte být odborníci v IT, abyste změnu hesla zvládli sami. Nejedná se totiž o nic složitého. Pokud si přesto nejste jistí, jistě ve svém okolí znáte nějakého šikovného “ajťáka”, který vám nové heslo na vaši wi-fi nastaví během pár minut.

Wi-fi modemy nabízí různí výrobci či poskytovatelé mobilních a datových služeb. Wi-fi modem vám tak může poskytnout UPC či váš mobilní operátor (02, Vodafone a T-mobile). Případně si můžete zakoupit modem přímo od výrobce. Mezi nejoblíbenější patří TP-Link, D-linky a Zyxel, následují Asus, Xiaomi, Starne. Mohou se lišit ve způsobu ovládání a nastavení. Postup však bývá velice podobný. 

Obvykle stačí v nastavení najít něco jako “zabezpečení”, kde je možné zadat nové přístupové heslo. Samozřejmě byste měli zapomenout na rodná čísla, data narození či číselné řady typu 123456. Heslo by se mělo skládat z číslic, písmen i znaků a jeho podoba by neměla mít žádnou souvislost s vašimi osobními údaji. 

Rizika při napadnutí hackerem

Nejde pouze o to, že se někdo přihlásí na vaší soukromou síť a bude vám surfovat na internetu. Hackera nezajímá internet zadarmo, ale data, která může ukradnout a zneužít. Tím, že mu umožníte snazší přístup na váš internet, mu zároveň dávate šanci získat heslo na váš e-mail nebo do internetového bankovnictví.

A právě u routerů s defaultně nastavenými hesly to jde nejlépe.Hacker vám může do sítě poslat virus, který vám na počítači (případně mobilu a tabletu) zobrazí falešné stránky tvářící se jako Google.com nebo Seznam.cz. Jejich prostřednictvím se virus stáhne přímo do vašeho počítače a odsud si ukradne citlivé přístupové údaje.

Jak změnit heslo na wi-fi u TP-Link

Jedním z nejčastější používaných routerů jsou přístroje od společnosti TP-Link. Mají dobrou pověst, jsou kvalitní a spolehlivé. Proto jsme si pro vás připravili stručný návod, jak změnit heslo na wi-fi, abyste internet doma mohli používat bezpečně.

  1. Router zapojte do zásuvky a zapněte jej. 
  2. Přihlašte se do administrace - u nových zařízení bývá přístupové jméno i heslo admin.
  3. Otevřete záložku Wireless a vyberte volbu Wireless Password.
  4. Nastavte heslo. To by mělo mít minimálně 8 a maximálně 63 znaků.
  5. Nové heslo potvrďte tlačítkem Next.
  6. Nové nastavení uložte kliknutím na tlačítko Finish.Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.