Návod, jak vybrat mobilní telefon

Počítače, mobily

Přidal StanikR, dne 6. 12. 2017,  0x

Návod, jak vybrat mobilní telefon

V ruce třímáte svůj postarší mobilní telefon a je vám jasné, že koupi nového se tentokrát nevyhnete. Byť jste si k němu téměř vytvořili citové pouto, nastal čas jít s dobou. Máte ve výběru jasno nebo absolutně netušíte, čím se máte při výběru mobilního telefonu řídit?


Dnes je běžné, že si nový mobilní telefon kupujeme daleko častěji než dříve. Klidně každé dva roky, někdy i častěji. Mnozí mění telefon hned, jak se na trhu objeví nejnovější model jejich oblíbené značky. Pokud nepatříte mezi technické nadšence a jsou vám cizí nejen jednotlivé značky, ale i pojmy jako LTE, GHz, 3G a další, bude se vám hodit návod, jak vybrat mobilní telefon.


Můžete samozřejmě vejít do obchodu a vybrat si první telefon, který vám padne do oka, potažmo do ruky. Po krátké chvíli však můžete zjistit, že je příliš malý nebo naopak velký. Nebo vám nebude vyhovovat způsob ovládání. Krásný displej, ale krátká výdrž baterie rovněž nenadchnou každého. Pojďme se podívat na parametry, které by měl splňovat váš nový mobilní telefon.

1. Typ telefonu

Dnes už je téměř automatické, že každý uživatel chce mít chytrý mobilní telefon s pěkným velkým displejem. To však nemusí být pravda. Někdo tuto potřebu nemá a telefon je pro něj pouze prostředek, jak rychle zavolat nebo poslat stručnou zprávu. Vybrat si mezi “jednoduššími” telefony není nijak složité, protože tyto dvě základní funkce bez problémů zvládají i nejlevnější mobilní telefony. My se proto zaměříme na to, jak si vybrat chytrý telefon.

2. Mobilní operační systém

Mezi nejvíce užívané operační systémy patří Android a iOS. Nejrozšířenějším systémem je Android fungující na platformě Google. Využívá jej většina výrobců mobilních telefonů jako Sony, Samsung, HTC, LG, Huawei a desítky dalších. Mezi hlavní výhody patří jednoduché a intuitivní ovládání, přizpůsobivost a široká nabídka aplikací zdarma i za peníze.


iOS je systém vytvořený firmou Apple. iOS zpravidla používají ti, kteří od společnosti Apple využívají více produktů (např. telefon, monitor i notebook). Vedle systémů Android a iOS existuje také méně úspěšný systém Windows Phone.

3. Displej

Dnes už má podstatná většina nových telefonů dotykový displej, u něhož je důležité rozlišení a velikost. Rozlišení displeje se dělí podle počtu pixelů. Čím více pixelů, tím je displej větší, lepší a kvalitnější. Rozšíření displeje však úměrně neroste s velikostí. Lepší rozšíření mívají kvalitnější a dražší mobilní telefony. Vliv na kvalitu displeje má také použitá technologie. V současné době jsou za TOP považovány OLED displeje.


Rozlišení displeje dle počtu pixelů:

  • rozlišení 480x800 - WVGA

  • rozlišení 480x854 - FWVGA

  • rozlišení 540×960 - QHD  

  • rozlišení 1280×720 - HD  

  • rozlišení 1920×1080 - Full HD  

  • rozlišení 2560x1440 - Quad HD


Velikost je rozlišována podle uhlopříčky podobně jako u televizí a monitorů. Uhlopříčka je vzdálenost mezi dvěma nesousedícími rohy a běžně je uváděná v palcích. Pro lepší představivost uveďme, že délka jednoho palce (1”) činí 2,54 cm. Čím je displej větší, tím se na něm lépe píše, čte, hraje i pracuje. S velkými telefony se však hůře manipuluje.


Nejmenší mobilní telefony mívají velikost 3,5 “ a ti největší 7”. Říká se jim phablety, protože už se pohybují na hranici velikosti tabletů. Nejrozšířenější velikosti displejů jsou telefony s uhlopříčkou 5-5,5”.

4. Výkon procesoru, operační a interní (vnitřní) paměť

Srdcem každého mobilního telefonu je procesor, v jehož případě se rozhodujeme podle počtu jader a frekvence. Obecně platí pravidlo “čím více, tím lépe”. Samozřejmě za “čím více, tím lépe” zaplatíte daleko více peněz.


Pro většinu uživatelů bývá velmi důležitá operační paměť neboli RAM, na které běží veškeré úlohy a aplikace. Operační paměť se udává v GB a nejčastější jsou k mání telefony s 2GB “ramkou”. Nejnovější telefony už mají paměť 3-4 GB.


Nepleťte si operační a interní paměť, což je údaj, kolik dat se do telefonu (resp. do jeho paměti) vejde. Interní paměť se rovněž uvádí v GB a doporučeno je alespoň 8GB. Některé telefony umožňují interní paměť rozšířit pomocí SD karty a to až do velikosti 128 GB. To se hodí zejména pro ty uživatele, kteří mají ve svém telefonu uloženy fotky, hudbu, filmy a jiné dokumenty.

5. Další parametry

Mezi další parametry, které při výběru mobilního telefonu hrají rolí, patří zejména požadavek na kvalitní fotoaparát nebo delší výdrž baterie. Nejmodernější mobilní telefony mohou mít dokonce dva fotoaparáty - přední a zadní, a fotí významně lépe než běžné levnější kompakty. S bateriemi je to horší. Čím více si budete s telefonem hrát, tím rychleji se baterie vybíjí. Nejdelší výdrž mají baterie o kapacitě 2000 mAh a více.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.