Kamera do auta: Jak vybrat tu nejlepší - tipy, rady, recenze

Auta a stroje

Přidal starymlady, dne 8. 11. 2018,  0x


Určitě už jste na internetu viděli nějaké to video, které zachycuje nejrůznější situace na silnicích z pohledu jedoucího auta. Vtipnou, hororovoou či tragickou situace nezachytil na telefon rychle reagující spolujezdec, ale kamera umístěna ve vozidle. Hlavním úkolem kamery je natáčet vše, co se děje v autě i kolem něj. Poradíme vám, jak si takovou kamerou do auta vybrat. 


Palubní kamera v autě má podobnou funkci jako tzv. černá skříňka v letadla. Zachytí veškeré události, které se ani při nejlepší snaze nevybaví účastníci nehody apod. Záznam na kameře pomůže například odhalit, kdo skutečně zavinil autonehodu. Házení viny z jednoho na druhého v takovém případě nehraje žádnou roli. Nejsou-li účastníci nehody schopni prokázat svou nevinu, je kamera neocenitelným pomocníkem Samozřejmě ne pro viníka.


V momentě, kdy dojde k nehodě (jelikož už jsme toto téma načali, zůstaneme u něj jako u dobrého příkladu v reálném životě), stačí vyjmout paměťovou kartu a záznam převést do jiného zařízení. Kamera je ale užitečná při spoustě dalších situací. Pokud vám někdo poškodí vůz v době nepřítomnosti majitele, například na parkovišti v obchodním domě, díky záznamu na kameře jej snadno odhalíte. Nebo se vám při cestě na dovolenou podaří natočit scénku, se kterou zabodujete na YouTube :)

Kamera do auta - jaká kritéria jsou důležitá

To však neznamená, že vyběhnete do obchodu a koupíte si první kameru, která vám přijde pod ruky. Nabídka kamer do auta je velmi bohatá. Vybrat byste si samozřejmě měli takový model, který splní vaše požadavky. Kamera se špatnou kvalitou obrazu v noci vám bude k ničemu, pokud ji chcete používat zejména při nočním parkováním na nechráněném parkovišti.


Základním kritériem je logicky cena. Je rozhodující, zda si můžete dovolit kameru do auta za 2 000 korun nebo za 15 000 korun. Lze říci, že dražší kamery jsou kvalitnější a mají lepší vybavení než levné kamery do auta. Úplně nejlevnější modely cca za 1 000 korun jsou zbytečnou investicí, žádného kvalitního záznamu se nedočkáte. To si radši připlaťte za havarijní pojištění. Asi nejlepší střední volbu představují kamery kolem 5 000 korun.


Poté se zaměřte na kvalitu záznamu, o které vypovídá rozlišení, frekvence zápisu a paměť vybrané palubní kamery. Vedle toho hrají důležitou roli vlastnosti displeje, velikost a váha kamery, jednoduchost ovládání. V ideálním případě by mě ovládání kamery mělo být přehledné a intuitivní. U lepších kamer se zajímejte, co všechno kamera umí a jaké má vychytávky (např. GPS, noční vidění, G-senzor apod.).

Kamery do auta do 2 000 korun

Jak už jsme výše uvedli, kamery do 1 000 korun nemá smysl řešit. To jsou vyhozené peníze. Pokud na kameře trváte, ale nemůžete si dovolit velkou investici, dotlačte alespoň 2 000 korun. U kamer do této částky počítejte s nižší kvalitou obrazu, nižší vydrží baterky, ale mívají slušnou paměťovou kapacitu. Rozlišení kamery bývá spíše průměrné a vybavení základní. Výhodou je tedy snadná dostupnost a nižší cena.


Tipy na kamery do auta:

 1. LAMAX drive C7
 2. Xiaomi Yi Dash Camera
 3. Sencor SCR 4100
 4. Truecam A4
 5. Navitel DVR R600

Kamery do auta do 5 000 korun

Pokud si můžete dovolit zaplatit 2 000 až 5 000 korun, získáte mnohem kameru s mnohem lepším rozlišením a větší kapacitou baterie. Kvalita záznamu už je v případě této cenové relace výrazně lepší. Rozeznat lze obličeje lidí i SPZ vpředu jedoucího vozidla. Kamery do auto do 5 000 korun jsou také daleko lépe vybavené.


Většina má funkci automatického zapnutí, detekci radaru a jízdního pruhu a G-senzor. Nevýhodou je horší kvalita obrazu natočeného za snížené viditelnosti a v noci. Tyto kamery jsou ideální pro ty, co hledají nejlepší poměr cena/výkon a netrvají na vysoké kvalitě noční záznamu.


Tipy na kamery do auta:

 • Truecam A7S
 • Mio MiVue 785 a 751
 • Eltrinex LS500
 • Navitel R1000

Kamery do auta nad 5 000 korun

Není-li váš rozpočet příliš napnutý a můžete si dovolit do kamery investovat více než 5 000 korun, jděte do toho. Dražší kamery jsou daleko lépe vybavené a uspokojí potřeby a požadavky nejvíce náročných zákazníků. Palubní kamery nad 5 000 korun mají nejvyšší rozlišení displeje, využívají prvotřídní optiku.


Kamery mívají dva vstupy, to znamená, že zvládnout naráz natočit, co děje uvnitř auta i před ním. Funkce automatického zapnutí, G-senzoru, parkovacího režimu, Wi-fi i GPS už jsou samozřejmostí. Ovládání bývá jednoduché a k dispozici je větší počet jazyků. Nevýhodou je vyšší cena, kterou si nemůže dovolit zdaleka každý.


Tipy na kamery do auta:

 • DOD RC500S
 • Garmin Dash Cam 65W
 • CEL-TEC K1S
 • MIO MiVue 752
 • DDPai X2 Pro+Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.