Jak zařídit elektronický podpis

Věda a vývoj

Přidal alik007, dne 20. 09. 2018,  0x


Věda a technika kráčí neustále kupředu. Kdysi dávno jako podpis stačily tři křížky, dnes už můžeme využívat elektronický podpis. Skvělý způsob, jak se vyhnout osobní, ne vždy příjemné komunikaci s úřady a vyplňování papírových dokumentů. Jednoho dnes přechod na elektronický podpis nás čeká všechny. Zvykejme si. 


Právě teď se nacházíme v době, v níž se prolínají zažité konzervativní metody s technologickým pokrokem. Můžeme zajít na jakýkoliv úřad osobně, vyplnit příslušné dokumenty a zařídit vše, co je potřeba. Můžeme také zaplatit nájem složenkou na poště a mít reálné peníze v peněžence. To vše ale jednoho dne zmizí.  


Ani si toho nevšimneme a náhlé si uvědomíme, že “kováky” patří už jenom do sbírek. Zmizí veškeré peníze, na které si budeme moci sáhnout. Existovat budou maximálně na černém trhu. Vše bude probíhat online. Totéž platí pro jednání s úřady. Jednoho dne přestanou zmizí nepříjemné úřednice, které nám komplikují už tak komplikovaný život. A elektronickým podpisem to všechno začíná. 


4 stávající možnosti komunikace s úřady: 

 • Osobně - na úřad lze zajít osobně a vyřídit vše potřebné
 • Písemně - papírové dokumenty si lze připravit doma a na úřad zaslat poštou
 • Datová schránka - dokumenty lze vyplnit online a zaslat elektronicky, pravost dokumentu a ověření zajišťuje propracovaný systém
 • Elektronický podpis - dokument lze vyplnit online a opatřit elektronickým podpisem

Elektronický podpis - šetřete čas a nervy

Pokud už máte plné zuby lítání po úřadech, nepříjemných dotazů a výtek od úředníků, vyplňování desítek, ba stovek dokumentů, zařiďte si elektronický podpis. Jedné návštěvě se ale přece jen nevyhnete. Někde si ten elektronický podpis totiž musíte zařídit. Pokud to zvládnete, bude vám stačit jedno kliknutí a potřebné dokumenty odešlete e-maily.


Výhody elektronického podpisu: 

 • Snazší a rychlejší jednání s úřady
 • Vyřizování z ciziny
 • Není nutné zřizovat si datovou schránku, nechcete-li


  Kdy se elektronický podpis využívá nejčastěji? Elektronický podpis je ideální zejména pro osoby, které s úřady komunikují velmi často. To se týká například advokátů, lékařů apod. To samé platí pro podnikatele, které pravidelně komunikují s finančním úřadem, českou správou sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnou a dalšími úřady. Elektronický podpis ale může využívat kdokoliv. Povinnost mít zřízený elektronický podpis zatím neexistuje pro žádnou ze skupin obyvatelstva. 

  Kde a jak zařídit elektronický podpis

  Pokud se vydáte zřídit si elektronický podpis, můžete si zvolit jeden ze tří možností. Elektronický podpis neboli kvalifikovaný certifikát u nás nabízí pouze tři akreditované společnosti - Česká pošta, První certifikační autorita a Eldentity.

  Česká pošta 

  Česká pošta se využívá nejčastěji, protože má nejvíce poboček v celé ČR. Vyřídit si jej můžete na každé poště, kde je zřízený Czech Point. Jedná se o službu Post Signum. Proces může trvat pouze pár minut i hodinu. Záleží, na jakého poštovního úředníka či úřednici zrovna narazíte. Za zřízení elektronického podpisu zaplatíte 396 Kč na rok. Podpis je poté nutné obnovit opět za stejný poplatek.

  První certifikační autorita 

  Ta poskytuje elektronické podpisy nejdéle. Prvním krokem je online registrace na webových stránkách. Poté si můžete vybrat z variant Standard a Comfort. Součástí druhé varianty je čipová karta či USB token). Na stránkách vyplníte žádost a poté navštívíte pobočku První registrační autority, kterou najdete v každém kraji. Elektronický podpis na jeden rok stojí 495 Kč.

  Eldentity 

  Poslední a nejnovější je společnosti Eldentity. Návod, jak si zřídit elektronický podpis, najdete na jejich stránkách. Je popsán detailně a srozumitelně, takže to zvládne absolutně každý. V případě nutnosti lze využít zákaznickou linku a požádat o pomoc. Opět je nutné vyplnit online žádost. Poté obdržíte návrh smlouvy a požadavek na uhrazení zálohy. Nakonec si domluvíte termín osobní návštěvy. V Praze existují tři pobočky. Mimo Prahu působí mobilní registrační místo za poplatek. Po podpisu smlouvy a uhrazení poplatku ve výši 478 Kč na jeden rok obdržíte platný certifikát a svůj elektronický podpis.


  Rada na závěr: Při posílání dokumentu opatřeného elektronickým podpisem, vždy uveďte, od které certifikační autority máte podpis zřízený. Díky tomu předejdete pokutě, pokud by dokument došel v pořádku a vy jste se vyhnuli pokutě za případně pozdní podání, k němuž nedošlo vaší chybou. 
  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.