Jak vybrat wifi router

Počítače, mobily

Přidal StanikR, dne 23. 07. 2018,  0x


Chceme-li, aby nám doma běžela wi-fi doslova jako po drátku, je důležité vybrat si odpovídající wi-fi router. Není to úplně jednoduché, ale zároveň to není ani žádná velká věda. Vybrat si kvalitní router tak zvládne i člověk, který se ve světě IT nijak zvlášť dobře neorientuje. Stačí umět rozlišit podstatná kritéria od těch nepodstatných.

Připravili jsme si pro vás jednoduchý postup, jak vybrat wi-fi router, aniž byste se přitom zapletli do složitých čísel a parametrů. Naučíme vás, na co se při výběru zaměřit, abyste si domu přinesli dobrý router za odpovídající peníze.

Co je to router?

Než se vůbec pustíte do výběru, měli byste vědět, co to vlastně router je, k čemu je určený a co všechno umí. Nepleťte si přitom modem a router. Modem obvykle umožňuje připojení na internet pouze jednoho počítače. Router je zařízení, které slouží k připojení více zařízení k jedné internetové přípojce. Dnes už je ale možné sehnat zařízení, které kombinuje funkce modemu i routeru.

Parametry důležité při výběru wifi routeru

Nyní se podívejme na kritéria, která by měl dobrý router splňovat. Nejdůležitější jsou podporované technologie, vysoký standard, správně zvolená rychlost připojení, frekvence, počet připojených zařízení, počet antén a podpora wi-fi. Poslední bod by už dnes měl být samozřejmostí. Při koupi se ale vždy ujistěte, že tomu tak opravdu je.

Bezdrátový wi-fi standard 

Při výběru routeru si můžete všimnout zvláštních čísel a písmen označujících tzv. bezdrátový wi-fi standard. Nesnažte se jim porozumět, nemá to smysl, nejste-li odborník. Vy se pouze řiďte jednoduchou radou, která zní, kupte si vždy aktuálně nejvyšší standard, kterým je kombinace 802.11ac. Získáte jistotu stabilního připojení, které zvládne běžné surfování, streamování videí v HD kvalitě či hraní online her pro několik zařízení najednou. U hodnot nižších než 802.11n bude internet o dost pomalejší.

Rychlost připojení 

V tomto případě neplatí, že maximální hodnota je nejlepší. Právě naopak. Nejlepší routery nabízí rychlost připojení více než 1 GB za sekundu. Zní to hezky, ale je to podobné jako u auto. Ty také maximální rychlostí jezdí pouze zřídkakdy. Některé své maximálky nedosáhnou nikdy a to platí i pro routery. Pro běžné užívání vám bude v 90 % stačit výrazně menší rychlost.

Frekvence 

Aktuálně routery nabízí připojení ve dvou frekvencích - 2,4 GHz a 5 GHz. První frekvence je pomalejší, ale má lepší dosah skrze zdi. Druhá frekvence je daleko rychlejší, méně náchylná na rušení, ale její dosah je o dost kratší. Nejlepší volbou jsou proto routery, které nabízí obě frekvence. Jedná se o tzv. dvoupásmový provoz (tzv. dual band). Zařízení si správnou frekvenci vybere podle potřeby. Vy nemusíte nastavovat vůbec nic a připojení na net běží vždy nejvyšší možnou rychlostí.

Počet připojených zařízení 

Dříve stačilo mít připojený počítač. Dnes už kromě počítačů a notebooku používáme také mobily a tablety. To vše chceme mít doma připojené online. Proto je stále více důležitější, aby vybraný router umožňoval připojení co největšího množství zařízení. Jedná-li se o wi-fi, je počet neomezený. Pokud však chcete využívat bezproblémovější a rychlejší připojení přes kabel, zvažte, kolik zařízení k routeru potřebujete připojit. Většina routerů nabízí čtyři LAN porty. V případě většího množství je řešení další zařízení - switch.

Podporované technologie 

Pokud se rozhodnete pro koupi routeru kombinujícího modem a router, ujistěte se, že vybrané zařízení podporuje stejné technologie jako váš poskytovatel internetu.

Přístupový bod Wi-fi 

Dnes už si nikdo dobrovolně nepořídí router bez přístupového bodu wi-fi, který umožňuje bezdrátového připojení k internetu. Proto jej také má naprostá většina routerů. Díky přístupovému bodu se na router může připojit každý, kdo má k dispozici správné heslo.

Čím více antén, tím lépe 

Každý router má antény. Ty levnější mají jednu až dvě, ty dražší mají čtyři i více. Na dosahu signálu počet antén vliv nemá, na rychlost a spolehlivost připojení ale ano. Čím více antén váš router bude mít, tím rovnoměrnější pokrytí signálů budete mít ve svém bytě. Online tak budete v ložnici, obýváku i na WC :)

Další funkce 

Lepší routery bývají vybavené dalšími funkcemi. Nejčastěji se jedná o USB porty, které umožňují připojení dalších zařízení. Prostřednictvím USB lze například sdílet tiskárnu, připojit externí disk či modul LTE. Některé routery také umožňují nastavení druhé a omezené wi-fi sítě pro hosty. To znamená, že se mohou připojit na internet, ale nedostanou se do vaší soukromé domácí sítě. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.