Jak vybrat tablet

Počítače, mobily

Přidal Kamileeeeek, dne 24. 11. 2017,  0x

Jak vybrat tablet

Popularita tabletů za poslední roky vzrostla a stále roste. Důvod je zřejmý. Na určité věci jsou prostě smartphony příliš malé a notebooky zase příliš velké a těžké. Tablet proto představuje ideální kompromis, ať už nám jde o brouzdání po internetu, hraní her nebo práci na cestách.

Pokud si chcete vybrat opravdu dobře, nedejte na reklamní řeči výrobců a zaměřte se na své potřeby a jednotlivé parametry tabletů. Nemá smysl kupovat špičkový tablet za 20 tisíc korun, pokud jej chcete využívat pouze k brouzdání na internetu. Stejně tak je malý sedmipalcový tablet nedostatečný pro někoho, kdo jej plánuje používat pro práci.

Na co plánuji tablet využívat?

Chcete-li si tablet koupit především pro zábavu a na cesty, k brouzdání na internetu, čtení knih či poslechu hudbu, nejlepší bude tablet s menšími rozměry, přístupem na internet a ideálně delší výdrží baterie. V případě pracovních účelů, bude hodně záležet na tom, jaké aplikace a programy budete využívat.

Pokud si na tabletu plánujete pouštět videa a filmy, jsou vhodnější tablety s vícejádrovým procesorem, velkou interní pamětí a operační pamětí RAM, displejem s vysokým rozlišením a slušným grafickým výkonem. Ty ale mívají slabší výdrž baterie.

Rozměry, hmotnost a rozlišení

Velikost displeje ovlivňuje nejen jeho hmotnost, ale také výdrž. Čím větší je, tím menší výdrží tablet má. Větší tablety jsou také o dost těžší. Na výběr jsou tablety od 7” do 13,3”. Nejprodávanější jsou tablety se 7” až 10” uhlopříčkou.

Na cesty jsou nejlepší 7” tablety, které jsou lehké a dají se ovládat i jednou rukou. Na doma a “do postele” jsou zase ideální 10” tablety, které si opřete a vyšší hmotnost vás nijak trápit nebude. Zatímco malé tablety váží kolem 300 g, ty velké mohou mít i přes půl kilogramu.

S velikostí displeje úzce souvisí rozlišení. Zatímco u menších displejů postačí i 800x400 pixelů, u větších je doporučené rozlišení alespoň 1280x800 pixelů. Pro hraní her je lepší sáhnout po ještě větším rozlišení - Full HD (1920x1080 pixelů) nebo WQXGA (2560x1600 pixelů).

Na výkonu záleží

Otázka výkonu není pro laiky vždy srozumitelná. Vybrat si tablet podle procesoru není úplně snadné. Nemusí vždy platit, že čím více jader procesor má, tím je lepší. V mnoha případech je lepší, kvalitnější a výkonnější čtyřjádrový procesor v dražším zařízení než osmijádrový procesor v levném tabletu.

Při výběru se nenechte zlákat pouze počtem jader procesoru. U levnějších tabletů ani nemají smysl. Vzhledem k tomu, že potenciál vícejádrového procesoru stejně nedokáží využít, akorát spotřebovávají energií a vyšší výkon stejně není znát. Pro hraní her a přehrávání Full HD videí je však kvalitní a výkonný vícejádrový procesor nutný.

Operační a interní paměť

Nenáročným uživatelům postačí tablet s operační pamětí 512 MB. Normální uživatelé si vystačí s 1024 MB a ti ostatní by měli sáhnout po tabletech, jejichž operační paměť je nejméně 2 až 3 GB, spíše více.

Interní paměť tabletu ukazuje, kolik “věcí” se vám do něj vejde. Ideální je možnost interní paměť rozšířit pomocí paměťové karty. Pro brouzdání na internetu, čtení knih nebo hraní her je dostatečná kapacita 8 GB. Chcete-li však mít ve svém tabletu uloženou hudbu, fotografie nebo dokonce filmy, budete potřebovat nejméně 32 GB.

Operační systém - Android, iOS nebo Windows?

Současné tablety využívají tři různé platformy - Android, iOS a Windows. Většinu tabletů pohání Android, iOS najdete pouze u tabletu od společnosti Apple. Tablety běžící na operačním systému Windows nejčastěji využívají lidé, kteří potřebují tablet na práci.

Android je ideální pro uživatele, kteří využívají aplikace a služby Google (e-mail, kalendář, drive, YouTube a další) a rádi si tablet přizpůsobí svým potřebám. Velké množství aplikací je zdarma. iOS využívají především lidé, kteří mají od Applu více zařízení. Jinak se jedná o relativně uzavřený systém, kde ty nejlepší aplikace jsou placené.

Výdrž baterie a jakou další výbavu tablet má?

Stejně jako u smartphonů je výdrž baterie nejslabším článkem. Čím je tablet výkonnější, tím častěji je nutné jej dobíjet. Nejvíce baterii vybíjí hraní her a zapnuté připojení k internetu. Tablet se vybije za pouhých pár hodin. Pokud je pro vás výdrž baterie zásadním kritériem, vybírejte opravdu pečlivě. Řešením je samozřejmě zakoupení externí dobíječky - powerbanky.

Z další výbavy by vás mělo zajímat, jaký má tablet USB port, a zda má správný jack na sluchátka a integrovaný mikrofon. Chcete-li tablet připojit k televizi či projektoru, chybět by neměl HDMI port. Samozřejmostí není ani GPS modul a z v případě připojení na internetu se hodí mít tablet s LTE připojením nebo 3G modulem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.