Jak přeinstalovat Windows 10 - základní rady a tipy

Počítače, mobily

Přidal starymlady, dne 15. 01. 2019,  0x


Obnova systému Windows může být jednoduchá i komplikovaná. Záleží na tom, kdo se do přeinstalace pustí. Ve špatných rukou se totiž Windows může chovat značně nespolehlivě a problematicky. To platí tehdy, došlo-li například k instalací neověřených aplikací či úprav bez rozmyslu.


Pokud Windows neběží správně nebo vůbec, máte dvě možnosti. Tou první je standardní přeinstalování systému Windows, která je naštěstí poměrně jednoduchá. Pokud přeinstalaci nelze provést z různých důvodů, bude nutné Windows nainstalovat znovu. Původní Windows mohou být natolik poškozené, že pokus o obnovu skončí chybou a neúspěchem.

Standardní přeinstalování souboru

Od verze Windows 8 nabízí Microsoft velice jednoduchou cestu k obnovení systému do tzv. výchozího nastavení. Nutné je připojení k internetu, díky čemuž si systém stáhne vše potřebné. Standardní přeinstalování je výhodné v tom, že při obnově zůstanou zachovány všechny uživatelské soubory v profilech (na Ploše, v Dokumentech, Obrázcích apod.).


Pozor! Složky uložené mimo profily jsou během obnovy vymazány. Před zahájením obnovení tedy pečlivě zkontrolujete, že máte vše důležité uložené v profilech.


V levém dolním rohu klikněte pravou myší na ikonu Windows a vyberte prostřední volbu Nastavení. Zde vyberte Aktualizace a zabezpečení, kde najdete důležité funkce jako Update, Zabezpečení Windows, Zálohování, Odstranění potíží a také ono Obnovení.


Zde máte na výběr dvě možnosti:   

 • Obnovit počítač do továrního nastavení - návrat do továrního nastavení lze využít, pokud počítač nefunguje, jak má. Zvolit si můžete i to, zda zachovat nebo odebrat osobní soubory. Poté dojde k přeinstalaci systému.
 • Spuštění s upřesněným nastavením - je složitější způsob, který umožňuje spustit systém ze zařízení nebo disku (např. USB flash disk či DVD), změnit nastavení firmwaru počítače a spouštění Windows nebo Windows obnovit z jeho image. Dojde k restartu počítače.

Nová instalace Windows

Pokud se standardní přeinstalování nepovede, máte druhou možnost nápravy a to čistou instalaci Windows 10. Ač se to na první pohled může zdát složité, je to vlastně docela snadné, pokud se budete držet návodu. Máte-li novější počítač a ne nějaký prehistorický stroj, je sériové číslo pro Windows 10 uložený do BIOSu (UEFI). To znamená, že jej nikde nemusíte dohledávat. Systém si jej najde sám při instalaci systému.


K instalaci Windows je nutné stažení tzv. instalačních souborů, které jste nedostali. K tomu budete potřebovat nástroj Media Creation Tool, který se o stažení potřebných instalačních souborů postará a vytvoří z USB instalační disk. Pozor na kapacitu USB disku. Použít lze USB disk, jehož kapacita je nejméně 8 GB. Jistotou je USB disk s vyšší kapacitou.


Nástroj Media Creation Tool stáhnete na stránkách Microsoftu. Tam také najdete všechny další důležité informace ohledně použití tohoto nástroje a instalace Windows. Nástroj lez využít k upgradu starších systému Windows 7 a Windows 8.1 a přeinstalaci Windows 10.


Návod, jak použít nástroj k upgradu/přeinstalaci do toho samého počítače: 


 1. Vyberte volbu Stáhnout nástroj.
 2. Dejte Spustit.
 3. Je nutné potvrdit Přijetí licenčních podmínek.
 4. Zvolte Upgradovat počítač a pak Další.
 5. Jakmile se nástroj stáhne, provede vás konfigurací Windows 10.
 6. Jakmile bude připravená instalace, vyberte Změnit, co se má zachovat a zvolte jednu z možností Zachovat osobní soubory a aplikace, Zachovat jenom osobní soubory nebo Nic.
 7. Uložte a vše zavřete. Vyberte volbu Instalovat.
 8. Instalace nějakou dobu trvá a počítač se sám několikrát restartuje. Počítač v průběhu procesu nikdy nevypínejte!


  Návod, jak vytvořit instalační médium do jiného počítače (USB flash disk, DVD, soubor ISO): 


  Počítač musí být připojený k internetu a musí mít dostatek místo pro stahovanou položku na počítači, USB disku či jiné externí jednotce. Počítač, do něhož Windows 10 instalujete musí mít 64bitový nebo 32bitový procesor (zjistíte v záložce Informace o počítači nebo Typ systému v panelu Systém) a splňovat všechny požadavky kladené na systém Windows 10.


  1. Vyberte volbu Stáhnout nástroj.  
  2. Dejte Spustit.
  3. Je nutné potvrdit Přijetí licenčních podmínek.
  4. Zvolte Vytvořit instalační média pro jiný počítač a pak Další.
  5. Vyberte jazyk, edici a architekturu.
  6. Vyberte médium (USB, soubor ISO, DVD)
  7. Vytvoří se instalační médium.
  8. Vložte instalační médium do jiného počítače, kam si přejete Windows 10 nainstalovat.
  9. Restartujte počítač. Počítač se automaticky spustí z média USB či jiného použitého zařízení.
  10. Vyberte jazyk, časové pásmo a předvolby klávesnice. Zvolte Další.
  11. Odsouhlaste Instalaci systému Windows.  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.