Jak nastavit wifi router

Počítače, mobily

Přidal alik007, dne 29. 09. 2018,  0x


Nastavení wifi routeru není nijak zvlášť náročná záležitost a při troše snahy to zvládne i průměrný uživatel. Vyžaduje to pouze chuť naučit se něco nového a nastavení nového wifi routeru věnovat trochu volného času. Wifi router se bohužel sám nenastaví. Druhou možností je požádat zkušenějšího kamaráda, nejlépe znalého problematiky IT. 

Na začátek si dopřejeme trochu otravné teorie. Abychom připojení a nastavení wifi router zvládli bez chyb, bude se nám hodit znalost základních pojmů, jako je LAN porty, WAN porty, WLAN, DNS, DHCP server a IP adresa. Ti, kteří tyto pojmy už znají, mohou následující řádky přeskočit k samotnému nastavení wifi routeru. 

Pojmy důležité pro nastavení wifi routeru: 

  • IP adresa - je jedinečná adresa v síti, každé zařízení v sítí má svou vlastní IP adresu
  • WAN porty - port určený pro připojení od poskytovatele, ten může nastavení poskytnout automaticky nebo zasláním potřebných informací do e-mailu
  • LAN porty - žluté porty sloužící k připojení domácích zařízení (TV, notebook, PC a další) prostřednictvím kabelu
  • WLAN - je v podstatě wifi, u routeru je nastavený společně s LAN porty (tzv. bridge), díky čemuž mohou PC připojené přes kabel komunikovat s těmi bez kabelu a naopak
  • DNS - server, který zajišťuje překlad jména serveru na IP adresu. DNS je schopné zjistit skutečnou IP adresu a požadavky pošle vždy tam, kam opravdu patří.
  • DHCP server - server, který přiděluje IP adresy domácím zařízením

Co budete potřebovat pro nastavení wifi routeru

V první řadě budete potřebovat funkční wifi router. Nabídka je široká, co se funkcí a cen týče. Vybrat si tak můžete přesně takový, který vyhovuje vašim potřebám i finanční situaci. Poskytovatele internetu požádejte o nastavení pro WAN port. Vymyslete si název pro svou domácí wifi síť. Vhodný je jednoduchý název bez diakritiky. V ideálním případě by neměl název být automaticky spojován s vámi (např. příjmení). Vhodný je nic neříkající název jako jahoda nebo Aeiou.


Větší fantazii použijte při vymýšlení heslo do vaší nové sítě. Počet znaků by měl být alespoň deset. Použijte malá i velká písmena, číslice a znaky. Opět se vyhněte české diakritice. Heslo byste si měli zapamatovat, pro jistotu si jej někam napište. Vy jej možná použijete pouze jednou, hodit se ale bude vašim návštěvám, které ocení připojení na vaší wifi. Většina lidí si supertajné heslo napíše na spodní část routeru.


Dobré heslo je velmi důležité. Jeho pomocí chráníte svou síť před cizími uživateli, kteří by mohli zneužít přístup k vašim datům. Silné heslo chrání vaše dokumenty, e-maily, účetnictví a i všechny vaše fotografie. Heslo tedy poskytujte pouze důvěryhodným osobám. Zapomeňte na obligátní 1234 nebo datum narození a vymyslete něco chytřejšího.  

Obecný postup při nastavení wifi routeru

Níže popsané nastavení se týká konkrétního zařízení TP-Link WR850N, ale s menšími odchylkami jej lze použít na routery obecně.

1. Wifi neboli bezdrátový router je třeba zapojit do elektrické zásuvky. Má-li router tlačítko ON, zapneme je. Rozsvítí se kontrolky. Vyčkejte pár minut, aby se router spustil.

2. Poté použijeme UTP kabel a propojíme router s PC. Na zadní straně routeru najdete pět portů - jeden modrý a čtyři žluté. Modrý port je určený pro připojení k přívodní datové zásuvce poskytovatele internetu.

3. Prostřednictvím žlutých portů je možné kabelem k routeru připojit jakékoliv zařízení, které máte doma. K propojení routeru s PC nebo notebookem tedy použijeme jeden ze žlutých portů.

4. Na zadní straně routeru najdete název sítě a heslo, které je třeba vyplnit při nastavování přes wifi. Oba údaje lze změnit.

5. Spusťte internetový prohlížeč. Ten pravděpodobně nebude fungovat. Do adresního řádku zadejte adresu tplinkwifi.net nebo 192.168.0.1.

6. Vyplňte jméno a heslo admina a dostanete se na možnost rychlého nastavení. Vybrat si můžete typ připojení k internetu - automatické nebo statické. Vyplníme hodnoty, který vám dal poskytovatel (IP adresa, subnet mask a další). Nakonec vyplníte název vaší nové sítě, region Česká republika a heslo.

7. Restartujte router a po pár minutách poběží tak, jak jste jej nastavili
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.