Jak efektivně těžit bitcoin - návod nejen pro začátečníky

Věda a vývoj

Přidal alik007, dne 25. 10. 2018,  0x


Svět kryptoměn je sám o sobě velmi zajímavý a lákavý. Úplně první kryptoměnou byl bitcoin, který si postupně získal ohromnou popularitu a slibuje další vývoj. Jistě, kryptoměn už je dnes mnohem více, tím prvním a největším však stále zůstává bitcoin. Rádi byste zkusili těžbu, ale nemáte zdání, jak a kde začít? Máme pro vás stručný návod, jak těžit bitcoin. 


Nemusíte být odborníkem na IT, abyste se mohli pustit do těžby bitcoinu. Stačí mít to správné nadšení, motivaci a časem se naučíte vše potřebné. Těžba bitcoinu v podstatě probíhá stejně jako těžba surovin, jen virtuálně. Stejně jako k těžbě ropy potřebujete k těžbě bitcoinu odpovídající vybavení - těžařský stroj.

Těžba bitcoinu krok za krokem - bez vybavení to nepůjde

Jak už jsme naznačili k úspěšné těžbě bitcoinu je nutné mít těžařský stroj. Nejde o žádná ohromná zařízení jako v případě ropy. Dříve těžba bitcoinu dokonce probíhala na domácích počítačích. S postupem času však přestaly stačit. Dnes už si obyčejným počítačem nevystačíte, alespoň pokud neusilujete o těžbu nízkých částek za dlouhou dobu). Náročnost těžby bitcoinů roste a vyžaduje specializované zařízení.


Pro efektivní těžbu bitcoinů je potřeba hardware určený právě pro těžbu bitcoinů, případě jiných měn. Musí jít však o měny, které fungují na stejném algoritmu jako bitcoin. Tato zařízení jsou označována zkratkou ASIC znamenající Application Specific Integrated Circuit chips. Hlavní výhodou těchto zařízení je rychlost těžby bitcoinů a výrazně nižší spotřeba energie. Největší nevýhodou je pak vysoká pořizovací cena. Aktuálně nejvýkonnější zařízení jsou schopna vypočítat až 14 terahashů za jednu sekundu. To znamená, že za jednu sekundu zvládne 1012 pokusů o vyřešení bloku.


Parametry, které sledovat při výběru těžebního stroje ASIC:

  • hash rate - výkon zařízení (tj. počet pokusů, které zařízení zvládne za jednu sekundu)
  • spotřeba elektrické energie - čím méně, tím lépe
  • cena zařízení


Při hledání vhodné stroje pomohu recenze od zkušených těžařů (minerů). Nesledujte pouze výkon nebo cenu. Nejlepší stroj, je takový, které za nejméně peněz vytěží nejvíce bitcoinů. Na prvním místě tedy stojí efektivita zařízení (při výpočtu efektivity použijte speciální kalkulačky online, které berou v potaz samotné zařízení a jeho parametry společně s cenou elektřiny, poplatky atd.).


Užitečným zdrojem informací jsou například webové stránky www.asicminervalue.com shromažďují informace o těžebních strojích a online kalkulačky Nice Hash, Coinwarz či What to mine.


Dalším problémem je takové zařízení vůbec sehnat. Poptávka je totiž velká a s tím samozřejmě souvisí i vysoká cena zařízení. Na těžební stroj ASIC si našetřete i několik stovek dolarů.

Bitcoinová peněženka pro správu

Kromě zařízení je nutné mít bitcoinovou peněženku sloužící ke správě své soukromé bitcoinové adresy. Bitcoinová adresa má veřejný klíč a privátní klíč. Veřejný klíč funguje podobně jako číslo bankovního účtu. K tomu, aby vám někdo poslal bitcoiny, potřebuje znát váš veřejný klíč. Z toho vyplývá, že privátní klíče je tajný a slouží k odesílání plateb.


Bitcoinové peněženky mohou mít různou podobu - papírové, hardwarové i softwarové. Každý typ má své výhody a nevýhody. Pro začínající těžaře bitcoinů jsou ideální softwarové peněženky. Jednoduše se ovládají, dobře se s nimi manipuluje a jsou bezpečné. Softwarovou peněženku si jednoduše stáhnete do svého počítače. Plnohodnotnou variantu představuje originální peněženka Bitcoin core. Jedná se velký soubor, instalace i synchronizace zabere až několik hodin.

Mining pool - spolupracovat se vyplatí

Stát se úspěšným těžařem bez pomoci druhých je v dnešní velice silné konkurenci obtížné. Jeden malý stroj prostě nemá šanci uspět sám. Proto mezi sebou jednotlivý těžaři spolupracují a zakládají tzv. mining pooly. Spojují své výpočetní výkony do jednoho větší, a pokud se jim podaří vytěžit nějaké bitcoiny, rozdělí si je mezi sebou. Příjem bitcoinu je sice nižší, ale zato pravidelný.


Provozovatel mining poolu si navíc účtuje poplatek ve výši od 0 % do 2 %. Pro začátečníky je vhodný například Slush Pool, která má velmi dobrou pověst. Po výběru Mining Poolu je nutné se zaregistrovat a nastavit účet. Poté vám bude přiděleno tzv. worker ID.


Dalším krokem je stažení speciální těžebního programu do svého počítače. Jedná se o software, díky kterým získá těžař “práci” a má k dispozici všechny potřebné informace o svých výsledcích. Software také monitoruje aktivity těžaře a dává do kupy různé statistiky. Začátečníkům lze doporučit těžební program Nice Hash Miner. Nyní můžete začít těžit.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.