Čtečka knih: Jak vybrat tu pravou?

Počítače, mobily

Přidal StanikR, dne 28. 10. 2017,  0x

Čtečka knih: Jak vybrat tu pravou?

Je kniha vaším věrným společníkem na cestě životem? Pak je tento článek určený právě pro vás. Ačkoliv patříte-li mezi zaryté fandy knih v papírové podobě, tento článek vás možná nezaujme. Avšak pokud si jej přece jenom nakonec přečtete, možná zjistíte, že čtečka knih není vaším nepřítelem, a že má řadu výhod.

Vím, o čem mluvím. Náležím do skupiny velmi vášnivých čtenářů, kteří si bez knihy neumí svůj život překvapit. Knihu, dnes už čtečku, sebou tahám téměř neustále. Před pár lety jsem přitom patřila mezi zastánce papírových knih. Jakmile se mi čtečka dostala do ruky poprvé, byla to láska na první pohled. Mým snem byla vždy ohromná knihovna plná knih. Tento sen se mi splnil byť v digitální podobě. Díky čtečce mám své oblíbené knihy neustále po ruce a navíc mi nikdy nedojde zásoba čtení. A hlavně mi těžké knihy už kabelky nelikvidují ani neničí záda.

Pokud jste se rozhodli koupit čtečku knih sobě nebo jako dárek někomu jinému, však se pomalu a jistě blíží Vánoce, zajímat by vás měly následující kritéria.

10 nejdůležitějších kritérií při výběru čtečky knih

  1. Technologie displeje  - nejlepší volbou je elektronický inkoust (E-ink) technologie Carta, který se vyznačuje skvělým kontrastem a připomíná papír i ve chvíli, kde na něj posvítíte lampičkou. Nejnovější displeje zvládají ostré vykreslení písmenek a mívají větší rozlišení (na displej se vejde více pixelů).

  2. Osvícení - osvícení je případě čtečky velmi praktická vlastnost. Pokud se rozhodujete, zda pořídit levnější tečku bez osvícení nebo dražší s osvícením, rozhodně zvolte druhou variantu. Světlo nesvítí proti očím jako v případě mobilů a tabletů, ale je vedené z diod, které čtenář nevnímá.  Osvícení je příjemné, lze regulovat a především neunavuje oči. Můžete číst kdykoliv a kdykoliv bez ohledu na to, zda máte po ruce světlo.

  3. Rozlišení - čtečky je možné pořídit s rozlišením 800x600 pixelů. Svým očím a užitku ze čtení dopřejte alespoň rozlišení 1024x768 pixelů. Cenový rozdíl nebývá nijak výrazný a písmenka vypadají rozhodně lépe. Větší rozlišení nabízí daleko jemnější obraz.

  4. Velikost - čtečky jsou rovněž prodávány v různých velikostech. Čtení románu je ideální velikost displeje kolem 6 palců. Pokud pořizujete čtečku za účelem prohlížení skript dokumentů grafikou, vyplatí se pořídit si čtečku s větším displejem.

  5. Vnitřní paměť - většina moderních čteček nabízí vnitřní paměť kolem 4 GB a  některé možnost rozšíření paměti pomocí MicroSD karet.

  6. Dotykový displej versus klasická tlačítka - moderní čtečky jsou vybavené dotykovými displejem a zároveň mívají pár klasických tlačítek. Dotykové technologie se rozhodně nemusíte obávat. Naopak vám zjednoduší ovládání čtečky a zvuky tlačítek nebudou slyšet ani tiché v ložnici.

  7. Funkce - základní funkcí každé čtečky možnost stáhnout si knihu v digitální podobě a přečíst si. Moderní čtečky však mají řadu dalších funkcí. Při výběru proto zvažte, které z nabízených funkcí budete opravdu využívat. Prioritou dobré čtečky by mělo být jednoduché a intuitivní ovládání.

  8. Kde brát obsah - knihy můžete zdarma a je to legálně stahovat na internetu. Samozřejmě, že nabídka knihy ke stažení zdarma, není příliš bohatá. Daleko lepší je nabídka digitálních knih ke koupi. Nemusíte se obávat vysokých cen, ceny jsou rozumné a mnoho z nich můžete pořídit levně v akčních nabídkách.

  9. Podpora wi-fi - díky připojení na internet si můžete knihu zakoupit a nechat poslat přímo do čtečky. Můžete si také nechat zasílat online noviny a magazíny.

  10. Podpora formátu - některé knihy umožňují přečíst jeden formát, jiné více a některé dokonce všechny. Aktuálně jsou nejrozšířenější EPU, MOBI a PDF.

Nejlepší čtečka knih: Pocketbook versus Kindle

U nás patří mezi nejoblíbenější výrobce čteček knih Kindle a PocketBook. Já osobně dávám přednost PocketBooku. Jejich čtečky nabízí za podobné peníze více funkcí.

PocketBook 631 Touch HD

Na západě stále kralují čtečky Kindle od Amazonu. U nás je stále populárnější PocketBook s čtečkou Touch HD, která vychází levněji, a přitom nabízí daleko více. PocketBook 631 je vybavený 6" displejem e-ink Carta, který se současné době řadí k nejlepším technologiím. Displej je samozřejmě osvícený, má dotykové ovládání čtyři klasická tlačítka pro navigaci. PocketBook 631 zvládá přečíst všechny běžné formáty, podporuje wifi a navíc umožňuje poslech zvukových souborů. PocketBook 631 nabízí řadu funkcí a předinstalovaných aplikací (např. slovníky, hry, ukládání souborů na Dropbox a další). Vnitřní paměť má kapacitu 8 GB, kterou Lze rozšířit prostřednictvím paměťové karty. Cena se pohybuje od 3 836 Kč.

Amazon Kindle Paperwhite 3 a Kindle Voyage

Paperwhite 3 má rovněž stejně kvalitní 6" dotykový displej E-ink Carta, osvícení a perfektně odladěný software. Za cenu 3 499 však nemáte podporu všech formátů e-knih jako PocketBook a chybí poslech zvukových souborů. Jistě, kvůli tomu si zrovna čtečku nekupujeme, je to však příjemný bonus navíc. PaperwWhite 3 menší vnitřní paměť s kapacitou 4 GB, kterou nelze rozšířit. Uživatelské prostředí není v českém jazyce. Kindle Voyage výrazně dražší. Prodává se za téměř 6 000 Kč. Je vybavený stejným dotykovým displejem, automatickým přizpůsobováním osvícení, senzorickými tlačítky s vibrací a dražší verze modul 3G nabízí také mobilní připojení k internetu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.