Co je Uber a jak funguje aplikace

Počítače, mobily

Přidal StanikR, dne 29. 10. 2017,  0x

Co je Uber a jak funguje aplikace

O službě Uber jste minimálně slyšeli, pokud už ji pravidelně nevyužíváte, kvůli vášnivému sporu s tradičními taxislužbami. Tento konkrétní spor ponechme stranou, a pojďme se raději podívat na to, co vlastně Uber je, jaké služby poskytuje, pro koho je určený a jak přesně funguje.

Uber je v podstatě alternativní taxislužba a stejně jako běžné taxi slouží k přepravě lidí. Namísto klasického dispečinku však využívá moderních technologií. Uber založili američané Travis Kalanick a Garrett Camp v San Franciscu před 8 lety a první “uber taxi” začaly fungovat již následující rok.

VÍTE, CO ZNAMENÁ SLOVO “UBER”? Původně se jedná o anglický slangový výraz vycházející z německého slova “über”, který lze volně přeložit jako “super” nebo “nejvyšší”.

Od roku 2012 se Uber začal rozšiřovat do dalších zemích a v roce 2014 se objevil také v Praze. Dnes mohou službu Uber využívat cestující v téměř 60 zemích a 300 městech po celém světě. V roce 2015 měla společnost Uber hodnotu přes 60 miliard korun!

Uber není taxi

Uber oficiálně není taxislužba, ale “síťová dopravní společnost”, která prostřednictvím mobilní aplikace propojuje partnerské řidiče a cestující. To je hlavní důvod, proč se Uber dostává do konfliktů s taxislužbami. Řidiči klasické taxislužby musí absolvovat zkoušky, platit za licenci, pojištění a služby dispečinku. V některých zemích či městech jim dal soud za pravdu a Uber se musel stáhnout (např. Dánsko, ale i české Brno).

Vozdila Uber nemají žádné oficiální označení. Jedná se o běžná auta, která najdete pouze prostřednictvím mobilní aplikace. Řidičem Uberu se totiž může stát v podstatě kdokoliv. Kromě řidičského oprávnění a vlastního auta patří mezi podmínky věk nad 21 let, čistý trestní rejstřík a samozřejmě chytrý telefon s připojením na internet.

Většina řidičů Uberu si tímto způsobem přivydělává. Najdou se však i tací, kteří se přepravou osob živí. Uber je populární nejen díky příjemnějším cenám, lidé oceňují také jednoduchost, snadnou kontrolu a možnost hodnocení řidičů online. Nepříjemný řidič, kteří se snaží cestující okrást, se dlouho neudrží. To bývá nejčastější důvod, proč si cestující volí právě Uber.

Jaké služby Uber nabízí?

  • Uber Pop - levnější jízda staršími a menšími auty

  • Uber Select - o něco dražší poježdění s garancí zánovního auta střední třídy a zkušeného řidiče s dobrými hodnoceními

  • Uber Black - nejdražší jízda repreztentativním autem vyšší třídy a zkušeným řidičem v obleku

Jak funguje mobilní aplikace Uber

Prvním krokem je stažení a instalace aplikace Uber do chytrého telefonu. Následuje krok druhý - spárování aplikace s platební kartou. Poté už můžete Uber využívat, jak se vám zlíbí. Stačí zadat cíl a vybrat si řidiče, který vás tam dopraví. Na mapě vidíte, kde se řidiči pohybují, a který se nachází nejblíže. Při výběru oceníte hodnocení jednotlivých řidičů od ostatních cestujících. Váš požadavek ihned putuje do mobilu řidiče, který vaši objednávku potvrdí a ihned se k vám vydá nejrychlejší možnou trasu.

Dopředu se dozvíte jméno řidiče, typ vozidla a SPZ i to, kolik vás bude jízda stát. Pokud bude cesta probíhat bez komplikací, zůstane stejná. Platba proběhne skrze aplikace prostřednictvím vaší platební karty.

3 kroky, jak objednat Uber taxi:

  1. Objednej si jízdu  - klepnutím na aut zjistíš typ auta i jeho velikost, cenu a dobu čekání.

  2. Svez se - v aplikaci se dozvíš další podrobnosti o autě i jeho řidiči.

  3. Vystup a můžeš jít - nepotřebujete hotovost, placení probíhá přes platební kartu, takže po příjezdu do cíle se akorát rozloučíte a vystoupíte. Vždy ohodnoťte řidiče.

Ihned poté vás aplikace požádá o ohodnocení řidiče. Hodnocení však není jednostranné a také řidič má právo hodnotit všechny své cestující. Díky systému oboustranného hodnocení se Uber stal důvěryhodnou službou.

Jaké další funkce nabízí mobilní aplikace Uber:

  • Odhad jízdného - jakmile v aplikaci zadáte cíl, dozvíte se cenu. Můžete se podívat na různé jízdy a zjistit, kolik to bude stát předem.

  • Sdílení v průběhu jízdy - zatímco jste na cestě, můžete svým přátelům, rodině či známým dát vědět, kde přesně se nacházíte, a kdy přijedete.

  • Rozdělení jízdného - jede vás více? Rozdělte si jízdné mezi sebou. Stačí klepnout na vybraný způsob platby a zvolit funkci Rozdělit jízdné.

Poslední otázka na závěr: Lze objednávku Uberu zrušit a kolik to stojí? Objednávku auto lze zrušit bezplatně 2-5 minuty od objednávky. Jinak zaplatíte storno poplatek ve výši pár desítek korun, které řidiči vykompenzují jeho úsílí a čas.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.