Co je to bitcoin, jak funguje a jak jej koupit

Počítače, mobily

Přidal alik007, dne 13. 08. 2018,  0x

Co je to bitcoin, jak funguje a jak jej koupit

Vše je jednou poprvé. Psal se rok 2009, když svět poznal úplně první kryptoměnu - bitcoin. Vytvořil ji tajemný Satoshi Nakamoto, jehož reálnou podobnou a pravé jméno svět dosud neodhalil. Bitcoin je decentralizovaná měna, která nikomu nepatří a kterou nelze kontrolovat. A to je to, čím se liší od tradiční měny.

Každý z nás slyšel o kryptoměně a obzvláště o té, která je známá jako bitcoin. První digitální měna (dnes se používá označení kryptoměna), která se od základu rozhodla změnit ekonomický model světa. To, zda se jí to za 9 let existence povedlo, budete muset posoudit sami. Jednoho dne ji budeme znát všichni a budoucí generace budou bankovky vnímat jako zábavné retro. Bude trvat dlouho, než kryptoměny nahradí tradiční platební systém úplně, jednoho dne se tak stane.

Bitcoin - první kryptoměna

První kryptoměnu vymyslel člověk, jehož totožnost nikdo nezná. Možná nešlo o jedinou osobu, ale o skupinu géniů. Díky neznámému tvůrci můžeme o bitcoinu říct, že nikomu nepatří. To je také hlavní myšlenka kryptoměny. Tradiční peníze jsou ovládané centrální bankou. To pro bitcoin a další kryptoměny neplatí.

Jedná se o plně decentralizovaný systém, který nepatří nikomu Nekontrolují jej tvůrci, vláda ani jiná korporace. To znamená, že bitcoin nelze zneužít, ovládat, ovlivňovat nebo jinak kontrolovat. Bitcoin neohrožuje inflace, jeho hodnota se postupem času zvyšuje. Bitcoin není hmatatelná měna, nemůžete si na ni sáhnout. Nemá papírové bankovky ani mince. Pro ty, kteří jsou zvyklí platit online či bezhotovostně, to není nic nového pod sluncem. V tomto případě ale hmatatelná podoba peněz neexistuje vůbec.

Jak bitcoin funguje

Vytvořit decentralizovanou měnu bez jednoho ovládacího střediska nebylo jednoduché. Základem je propracovaný systém neboli databáze Blockchain, jejíž funkčnost c zajišťují uživatelé. Počítače užívající bitcoin vytváří decentralizovanou síť, které společně kontrolují a ukládají informace, šifrují a potvrzují probíhající transakce a starají se tak o správné fungování.

Součástí Blockchainu se může stát každý, kdo sítí nabídne výpočetní výkon svého počítače, a začne těžit bitcoin. Za služby získáte bitcoin v podobě digitálních mincí. Jejich prostřednictvím můžete platit, měnit za jiné kryptoměny nebo je je prostě směnit za tradiční peněz (tzv. fiat měny).  

Těžba bitcoinů je náročnější než na začátku

Od roku 2009 do roku 2018 se vytěžilo téměř 17 milionů mincí. Celkem může být vytěženo 21 milionů, což znamená, že do konce zbývá 4,6 milionů mincí. Jejich těžba se postupem času stává těžší. Poslední bitcoin by měl být vytěžený údajně až v roce 2140, pokud se tak vůbec stane. Zatímco na začátku bylo možné k těžbě využívat osobní počítač, dnes už je nutné mít speciální hardware určený pro těžbu kryptoměny.

“Počet nově vytvářených bitcoinů tedy klesá a jednoduchým výpočtem můžete zjistit, že jich nikdy nebude více než 21 milionů. Dnes jich je v oběhu již většina, téměř 17 milionů. Na rozdíl od státních peněz, jejichž množství v ekonomice roste neustále rychleji a to tlačí ceny věcí nahoru, je monetární politika Bitcoinu transparentní, předvídatelná a také velmi striktní: množství nově vytvářených bitcoinů postupně klesá, za pár desítek let bude zanedbatelné a inflace bitcoinu klesne blízko k nule procent,” vysvětluje princip bitcoinu Martin Šíp ze společnosti SatoshiLabs. 

Jak koupit bitcoin

Je možné bitcoin prostě jen koupit na internetu nebo existují bitcoinmaty? Co je k tomu potřeba? Je nutné se někde registrovat, musíte zaplatit vstupní poplatky? Tak složité to není. Abyste mohli bitcoiny nakoupit, musíte je mít, kam uložit. K tomu slouží bitcoinové peněženky. Pro menší částky postačí mobilní peněženka, kterou si stáhnete zdarma (např. Mycelium).

Bitcoiny lze nakoupit v bitcoinmatech (např. Bitcoin Coffee v Paralelní Polis v pražských Holešovicích). Používáte-li platební kartu, můžete si bitcoiny nakoupit na stránkách conmama.com. Češi hodně používají směnárnu simplecoin.cz nebo burzu coinmate.co, kde lze bitcoiny nakoupit převodem českých korun a za minimální poplatek. 

Nákup bitcoinů není určený pouze pro odborníky. Zvládne to každý, kdo se nebojí nových informací a znalostí. Rozhodně se ale vyplatí mít co nejlepší znalost anglického jazyka. Bitcoin je nová moderní technologie a zdaleka ne vše je dostupné v českém jazyce. Pokud se chcete o bitcoin dozvědět více, navštivte stránky bitperia.cz a blob btctip.cz. 
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.