Bluetooth - co to je a jak funguje

Počítače, mobily

Přidal Preciozo, dne 21. 11. 2017,  0x

Bluetooth - co to je a jak funguje

Bluetooth patří mezi technologie, které dnes považujeme za samozřejmost. Ve své výbavě jej mají všechny telefony, tablety i počítače. Zatímco nejdražší zařízení jsou vybavená aktuální verzí, “nějaký” Bluetooth ve své původní výbavě mají i nejlevnější přístroje. Jak Bluetooth funguje?

Staré technologie bývají nahrazeny novou. U Bluetooth to neplatí. Vývoj technologie staré přes 20 let neustále pokračuje. S “Modrým zubem”, jak zní český překlad, přišla švédská společnost Ericsson již v roce 1994. Konkrétně jej vytvořili pánové Jaap Haartsen a Sven Mattisson.

O pět let později vznikla skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG), která pracuje na rozšiřování, vývoji a aktualizaci této technologie. Prvními certifikovanými Bluetooth zařízeními byli headset GN 9000 a telefon Ericsson T36 v roce 2000.

Proč se Bluetooth nazývá Bluetooth? Modrý zub bylo jméno slavného dánského krále Haralda Modrozuba, který se proslavil jako skvělý diplomat. V 10. století našeho letopočtu sjednotil kmeny a položil základ království. Na stejném principu funguje Bluetooth - snaží se sjednotit různé technologie.

Hlavním smyslem Bluetooth je tedy propojení různých zařízení. Pomocí Bluetooth lze mezi sebou jednoduše a hlavně bez dalších drátů a kabelů propojit mobilní telefony, tablety, notebooky, klasické stolní počítače i menší zařízení jako klávesnice, myši, reproduktory, sluchátka či mikrofony.

Bluetooth - jak funguje

Bluetooth připomíná wi-fi a také podobně funguje. Podobně jako wi-fi využívá k přenosu rádiové vlny a působí ve stejném frekvenčním pásmu 2,4 GHz. Existují situace, kdy je přenost pomocí Bluetooth lepší než wi-fi. Bluetooth má navíc nízkou energetickou náročnost. To je ideální například u zařízení jako headsety, klávesnice, handsfree, myši, sluchátka, chytré hodinky apod.

Mezi komunikujícími zařízeními rovněž může dojít k oslabení signálu a rušení jinými zařízeními. Riziko rušení je proto snižováno díky technologii Frequency Hopping Spread Spectrum - FHSS.

Podle výkonu rozdělujeme zařízení do 3 skupin:

  • Class 3 – výkon 1 mW – má nejnižší dosah do 1 metru

  • Class 2 – výkon 2,5 mW – má dosah až 10 metrů

  • Class 1 – výkon 10 mW – má dosah až 100 metrů

Jak probíhá párování

Propojení prostřednictvím Bluetooth je velmi bezpečné. K úspěšnému spárování zařízení je nutné potvrdit žádost vložením tajného klíče. Poté již párování probíhá automaticky.

3 kroky k úspěšnému spárování:

  1. Požadavek (Inquiry) - jedno zařízení vyhledá druhé a vyšle požadavek ke spárování, druhé zařízení obdrží kód, který je nutné potvrdit

  2. Připojování (Paging) - mezi zařízeními se vytvoří spojení

  3. Spojení (Connection) - propojená zařízení spolu mohou komunikovat (např. přenášet soubory, videa, fotografie apod.)
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.